جملات کوتاه
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای :شورا یک نمونه پیش بینی شده اسلام برای حضور آحاد مردم در کارها اسلام است                 امام خمینی (ره) : مردم را مشارکت بدهید، کارهایی را که نیاز نیست دولت انجام دهد، به مردم بسپارید                 رهبر معظم انقلاب اسلامى: ما به برکت اسلام توانسته ایم هویت ایرانی خود را حفظ کنیم واین حقیقت باید در هر خدمت و امور شهری خود را نشان دهد                  امام خمینی (ره): بحمدالله الان شهرداری ها طوری شده اند که خدمت در آن عبادت است                 حضرت آیت الله خامنه ای : خدا را شكر مي‌كنيم‌ كه‌ امروز، مديران‌ كشور و دستگاههاي‌ مسؤول‌ در مقابل‌ مردم‌ و خدا، با صدق‌ و صفا مشغول‌ تلاشند.                  تفسير آيه 39 سوره نجم : ايمان و تقوا عامل آباداني و رشد و توسعه پايدار است.                  امام خمینی : خود ملت و شهرداری ها باید در آباد کردن این مملکت کوشش کنند                  تلاش ما داشتن سازمانی خودکفا ، خدمتگزار و پاسخگو ست                  امام رضا (علیه ‎السلام): هر کس اندوه و مشکلى را از مومنى برطرف نماید خداوند در روز قیامت انـدوه را از قلبش برطرف سازد.                 حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: گزارش عملکرد باید به افکار عمومی ارائه شود تا مردم ضمن اطلاع از اقدامات انجام گرفته ، از کارها و برنامه های آینده نیز مطلع شوند                 

زباله‌هايي که از پشت رل مي‌آيند

تاریخ درج:1396/11/21    نوع خبر : خبرهای گتاب A+ / A-

شیشه ماشین را پایین می‌دهیم. بطری آب، ته‌مانده سیگار، پوست میوه و تخمه، پاکت چیپس و پفک را هر جا که دستمان برسد، پرت می‌کنیم. «شهر ما خانه ما» برای خیلی از ما فقط در حد یک شعار زیبا مانده که هر کجا ضرورتش را احساس کنیم آن را به عنوان دم‌دستی‌ترین شعاری که نشان دهد چقدر شهروند قانون مداری هستیم، خرج می‌کنیم.

همه ما به خوبی می‌دانیم به عنوان شهروندان یک شهر باید خیابان‌ها و کوچه‌های شهری را که در آن زندگی می‌کنیم مانند خانه خود بدانیم و شاید کمترین کاری که از دستمان برمی‌آید هم این باشد که چهره شهرمان را با انداختن زباله روی زمین نازیبا نکنیم، اما خیلی از ما در این زمینه کوتاهی می‌کنیم.

یادمان باشد که پرتاب زباله در سطح معابر از مصادیق تخلفات رانندگی است و پلیس به‌سادگی از رانندگان متخلف نمی‌گذرد.

تخلیه نخاله‏، زباله، مصالح ساختمانی در مسیر عبور و مرور در سطح معابر و همچنین بیرون انداختن زباله و اشیا از داخل خودرو به بیرون، خطرات و حوادثی ازجمله خسارت‏، پنچر شدن و لغزیدن وسیله نقلیه، انحراف به چپ یا راست و بعضا برخورد با وسایل نقلیه دیگر یا واژگون شدن خودرو، ‌ترمز ناگهانی و برخورد وسایل نقلیه دیگر از قسمت عقب با خودروی دیگر را به همراه دارد که این مسائل لزوم جدی گرفتن این بند از آیین‌نامه جدید راهنمایی و رانندگی توسط مجریان قانون را دوچندان می‌کند.

نکته: در بسیاری از کشورها جریمه ریختن زباله در سطح شهر آنقدر سنگین است که متخلف ها مجبورند بابت پرتاب‌کردن زباله، بخش قابل‌توجهی از حقوق‌شان را بپردازند

جریمه زباله‌ریزها در برخی کشورها

برخورد با زباله‌ریزهای شهری شاید در نظر بسیاری از شهروندان ساده و کم‌اهمیت به نظر برسد، اما در بسیاری از کشورها جریمه ریختن زباله در سطح شهر آنقدر سنگین است که اگر آن دسته از معدود شهروندان متخلف ما در آنجا زندگی می‌کردند شاید مجبور بودند بابت پرتاب‌کردن زباله در سطح شهر بخش قابل‌توجهی از حقوق‌شان را بپردازند.

چندی پیش در منطقه «زی‌لاند» کشور هلند مردی که سیب خورده و آن را از ماشین بیرون پرت کرده بود به 2200 یورو جریمه محکوم شد و جالب‌تر این که شبکه‌های مختلف تلویزیونی ده‌ها بار تصویر او را نشان داد!

ریختن زباله در این کشور جریمه مالی سنگینی دارد و اگر شهروند متخلفی پول نداشته باشد باید به زندان برود؛ در کشور کره جریمه ریختن اندکی زباله در خیابان برابر با 11 تا 13 درصد پایه حقوق یک کارمند است؛ در سنگاپور ریختن زباله در معابر عمومی جرم محسوب می‌شود و پلیس می‌تواند فردی را که در معابر و خیابان‌ها آشغال ریخته جریمه کند.

جالب‌تر این که اگر فردی سه بار به دلیل کثیف کردن خیابان‌ها، توسط پلیس سنگاپور جریمه شود برای بار چهارم دولت او را مجبور خواهد کرد یکشنبه با پیشبندی که روی آن عنوان «من شهر را کثیف کرده‌ام» نوشته شده است، خیابان‌های شهر را جارو کند.

در انگلیس نیز پلیس رانندگانی را که از خودرو زباله به بیرون پرتاب می‌کنند، جریمه می‌کند.

در ژاپن هر کس که کوچک‌ترین زباله یا حتی آب دهان را در معابر عمومی بریزد ۸۰ تا۱۶۰ ین جریمه می‌شود

 


برو به بالا